سیم برق

سیم برق از 2 بخش تشکیل شده است هادی یا رسانا که در مرکز سیم قرار دارد و وظیفه انتقال جریان را دارد که به صورت مفتولی و نیمه افشان و افشان دسته بندی میشوند و بخش دوم عایق روی این هادی است که برای محافظت روی هادی قرار گرفته است که طبق استاندارد از عایق PVC و عایق پلی اتیلن و یا عایق XLPE بنا به نیاز استفاده میشود.

انواع کابل1

نوع هادی و ساختار آن

به طور کلی هادی ها یا همان مغزی سیم به سه دسته تک مفتول (solid) ، نیمه افشان (stranded) و افشان یا (flexible) تقسیم بندی می شوند  سیم برق

هادی های تک مفتول (solid conductors):

 این هادی ها از یک رشته سیم تشکیل شده اند که میتواند سطح مقطع آن گرد و یا غیر گرد باشد.

این نوع سیم ها به دلیل داشتن قابلیت فرم دهی در تابلوهای برق مورد استفاده قرار می گیرند.دارای ولتاژ نامی 600/1KV می باشند و در سطح مقطع های 1.5 تا 240 میلی متر مربع ساخته می شوند.

هادی های نیمه افشان (stranded conductors) :

 

این هادی ها از به تابیده شدن چند هادی تک مفتولی حول یکدیگربه طور منظم ساخته می شود.این نوع سیم ها چیزی مابین سیم مفتولی و افشان می باشند و ولتاژ نامی آنها 450/750 ولت هست.زمینه کاری این سیم ها مشابه مفتولی است .شکل این هادی ها گرد یا سکتور هست و در دو نوع معمولی و فشرده شده می باشند.موارد فشرده شده این مزیت رو دارا هستند که با توجه به فشردگی ساختار ، فضای خالی بین سیم ها کمتر شده و در نتیجه سطح مقطع کابل و ماده ای که استفاده می شود کمتر می شود.برای سطح مقطع های بالاتر از 35 میلی متر مربع شکل هادی به صورت سلکتور یا قطاعی تبدیل می شود.

هادی افشان (flexible conductors) :

این نوع هادی ها از به هم تابیده شدن تعداد زیادی سیم مسی نازک به طور نامنظم ایجاد می شود که قابلیت انعطاف بالایی دارند و به همین دلیل در برق کشی ساختمان مورد استفاده قرارمی گیرند.ولتاژ نامی این سیم ها 450/750 ولت و بر طبق جریان عبوری در سطح مقطع های مختلف ساخته می شوند.

سیم برق

نوع عایق و روکش

عایق ها یا روکش های بسیاری برای سیم و کابل ها وجود دارند . در اینجا با سه عایق معروف آشنا خواهید شد :

1- عایق PVC

Poly Vinyl Chloride : از معمول ترین عایق ها می باشد که خاصیت خود خاموش کنی شعله را دارد.نقطه کار دمایی آن 70 درجه سانتی گراد هست که گرید های مقاوم در برابر حرارت تا 85 درجه سانتی گراد نیز می شود.از مزایای آن می توان به ارزان بودن،با دوام بودن و در دسترس بودن اشاره کرد. نقطه ضعف آن مقاوم نبودن در برابر بعضی هیدروکربن ها به خصوص نوع چرب و گازهای سمی که به هنگام سوختن متصاعد می کند. همچنین دارای بالاترین تلفات عایقی بوده و در درجه حرارت بالا ذوب می شود.

2- عایق پلی اتیلن PE

Poly Ethylene : پلیمری است با مشخصات الکتریکی عالی که بیشتر در کابل های مخابراتی به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرد و کمترین تلفات عایقی را داراست و دارای قدرت عایقی اولیه بالا می باشد. بر خلاف عایق PVC فاقد خاصیت خود خاموش کنی است و دارای دمای نقطه کار 70 درجه سانتی گراد می باشد همچنین این عایق در مجاورت مس دچار شکنندگی می شود که با افزایش دما تشدید می گردد.

 

 

 

3- عایق XLPE

Cross linked Poly Ethylene : این عایق کراس لینک شده و تقویت شده پلی اتیلن است و دارای کمترین تلفات عایقی می باشد .به همین دلیل دمای نقطه کار آن به 90 درجه افزایش یافته است. فاقد هالوژن بوده و در هنگام سوختن گاز سمی تولید نمی کند و میزان جذب آب خیلی کم دارد. همچنین دارای مقاومت خوب در برابر سرما و شرایط محیطی بوده و خورندگی متوسط را داراست.این عایق اشتعال پذیر می باشد.

شرکت الکتریکی سیم و کابل خراسان افشارنژاد با استفاده از مس انیل شده با کیفیت و بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز دنیا توانسته تا سیم و کابل ها را با بالاترین کیفیت تولید کند همچنین موفق به دریافت استاندارد های مختلف ایرانی و بین المللی از نهاد های مختلفی شده است . از جمله این استاندارد ها می توان به استاندارد ce اروپا ، VDE یا DIN آلمان و BS انگلستان و IEC اروپا اشاره کرد .

ما در آسان برق تلاش میکنیم تا همیشه محصولات با کیفیت را با بهترین قیمت به دست شما مشتری عزیز برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *